Máte také rádi šperky? Já nakupuji v handmade obchodě Simira

O jehlách

8. srpna 2012 v 16:34 | http://gianelle.beadforum.cz/clanky/siti_teorie.php
Další věc, kterou si určitě kupte, je jehla na navlékání korálků. Není to podmínkou - existují techniky, ke kterým jehlu nepotřebujete a vystačíte si se silnějším vlascem, na který přímo navlékáte. Je to ale ohavná drbačka vhodná leda tak na občasné blbnutí s RAW stehem z velkých korálků, myslíte-li to s šitím vážně, tak si jehlu pořiďte -a pořiďte si jich hodně...
Můžete zkusit šít obyčejnou jehlou, ale budete celkem dost omezeni velikostí korálků. Klasická jehla má příliš velký průměr a velké očko a tím pádem se nedá protáhnout dírkou u drobnějších korálků. Je na čase pořídit si speciální jehlu na korálky. Měla by se dát koupit v každém specializovaném obchodě s korálky nebo v lépe zásobené galanterii. Obvykle bývá delší a tenší než obyčejné jehly a mívá podstatně tenší očko. Bude chvilku trvat než se do něj trefíte s nití. Jakmile se vám to povede, můžete si nit k jehle jedním součkem přivázat. (Není to tak velký problém jako u šití textilu a může vám to ušetřit hodně vztekání s vyvlečenou nití. Chcete-li takovýto souček rozvázat, uchopte očko jehly mezi prsty a jehlou posouvejte tam a zpátky, asi o dva milimetry - uzlík se "sám" rozváže.)
Jo, pokud při práci jehlu ohnete nebo zlomíte, jen žádnou paniku. Jehly jsou holt tenké a to se prostě stává. Vzhledem k jejich ceně to ale není žádná tragédie (jeden kus stojí asi od dvou do třiceti korun, záleží na vlastnostech, výrobci a typu jehly, já jdu většinou po těch nejlacinějších, páč sama zruším asi tak pět jehel měsíčně a na kurzech jsou "ztráty" ještě větší ;)). A ještě něco ... žádná korálková jehla nemá tupý konec, má jen konec, který je o trochu míň ostrý než ten druhý. Dejte pozor na drobné "úrazy", u šití jsou na denním pořádku.
Co se průměrů a délek jehel týče, máte na výběr z mnoha variant, výběr už potom záleží na tom co šijete, z čeho a jaké jsou vaše osobní preference. Tenší jehly jsou náchylné na zohnutí a občas si budete myslet že snad ani nemají očko (nebojte, mají - pokud jste tedy nenarazili na defektní kus, ale na ten jsem já osobně narazila maximálně dvakrát při těch několika stech jehlách co mi prošly rukama), na druhou stranu je protáhnete i malým rokajlem. Silnější jehly se na druhou stranu příliš neohýbají (o to častěji ale lámou ;) ) a snáze se navlékají, problém ale může nastat u malého rokajlu, kterým se nepodaří protáhnout silné očko některých jehel. Obvyklá délka korálkové jehly je kolem pěti centimetrů, seženete ale i jehly kratší než čtyři centimetry, ale na druhou stranu i kusy delší než 10 centimetrů. Deseticentimetrová jehla je parádní věc, ale na šití není úplně vhodná, neboť její délka by nám znesnadňovala práci. Využijete ji ale třeba při práci na stavu nebo na navlékání dlouhých šňůr. Na běžné šití se hodí všechny jehly v délce kolem pěti centimetrů. Tak jako tak, je vhodné udělat si skutečně široký arzenál všech druhů jehel, na které při svých korálkových toulkách narazíte - pak vás nezaskočí malý rokajl ani příliš silná nit. Já osobně preferuju silnější a kratší jehly, ale v případě potřeby jehly často měním - a to i v rámci jednoho výrobku
V lépa zásobených obchodech se můžete setkat i s následujícími "specialitkami" - první z nich je jehla, která má očko po téměř celé délce. Výhoda - nesrovnatelně snazší navlékání nitě, snadno do jehly dostanete i silnější nitě. Nevýhoda - tato jehla má oba konce ostré - ne že by to byla nějaká novinka, ona prakticky žádná korálková jehla nemá tupý konec, ale toto má oba konce explicitně ostré. Dále jsem v korálkovém obchodě potkala jehlu, která měla dokulata zahnutý ostrý konec a délkou přesahovala deset centimetrů. Na toto bacha, s tím se nešije, to se používá na navlékání na takzvaném "bead spinner" - to je mistička s korálky, která se otáčí a když do ní ponoříte takovou jehlu, korálky na ni defakto samy nalezou - je to parádní zlepšovák, mrkněte na to na youtube a uvidíte, že není problém si to vyrobit i svépomocí. A poslední taková celkem obvyklá specialitka je "kroucená jehla" - vypadá to jak teňoučký, zkroucený drátek, má buď kulaté nebo tzv. sklopné očko a pozor - toto je jediný druh jehly co nemá ostrý konec. Je to ukrutně měkké a nepočítejte s tím, že to zachováte v rovném stavu. Kdybyste s tím chtěli šít celý výrobek, asi se u toho parádně navztekáte a občas - když je potřeba někam silou prorazit - to ani nepůjde. Co je na této jehle ale parádní je to, že projde skutečně sebemenší dírkou. Pokud tedy zápolíte s českýma 16/o či tence vrtanými perlami a minerály, tak toto je s největší pravděpodobností vás nový spojenec.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama