Máte také rádi šperky? Já nakupuji v handmade obchodě Simira

O nitích

8. srpna 2012 v 16:34 | http://gianelle.beadforum.cz/clanky/siti_teorie.php
Určitě již nějak instinktivně saháte po vlasci, na který jste zvyklí navlékat obyčejné jednořadé návleky. Vlasec ale nechme rybářům ;) Dá se sice použít, ale zrovna ideální materiál na šití z korálků to není. Silnější vlasec (0,3 mm) je na šité šperky přímo nevhodný - je prostě příliš tvrdý a nevejde se do jehly. Tenší vlasec (0,15 mm ) je již o poznání tvárnější, snadno se navléká do jehly a pokud jej zrovna máte po ruce, šít na něm můžete. Pokud to ale se šitím myslíte vážně, podíváme se na některé typy nití, které jsou stvořeny přímo pro korálkování ;)
Ano, nití. Nepředstavujte si ale nit na látání ponožek nebo vyšívací hedvábí. Nitě na korálky jsou pevnější než klasické nitě na textil, možná se vám budou zdát i jemnější a obvykle jsou ploché. Dají se koupit v různých sílách i barevných variantách.
Na českém trhu se jako první objevila nit Nymo a já ji vřele doporučuju každému vážnému zájemci o šití. Je plochá a pevná (přetrhnout ji v ruce je obvykle problém), dá se koupit v několika barvách a průměrech. V současné době tuto nit či nějakou její alternativu prodávají v téměř všech obchodech, které to s korálky myslí aspoň trochu vážně.
nahled_technikyCo se "šířek" Nyma týče, obvykle se značí písmeny, která najdete i vyražená na originálních špulkách. Nejsilnější Nymo, které se u nás dá v současné době sehnat, je značeno písmenem F, u které se uvádí "průměr" 0,4 mm, nejtenší je naopak niť značená "00", u které se udává těžko uvěřitelný rozměr 0,05 mm. Mezi tím stojí další tři velikosti, a to 0 (0,1 mm), B (0,2 mm) a D (0,3 mm). S nití velikosti F jsem ještě nešila, menší velikosti mám zhruba ozkoušené a nejlíp se mi osvědčily velikosti B a D. Velikosti 0 a 00 se při hrubším zacházení již celkem snadno trhají, volte tedy raději silnější nitě.
Podobné vlastnosti jako Nymo má i nit S-lon, která se teprve nedávno objevila na našem trhu. Dá se pořídit ve dvou průměrech - AA (něco jako Nymo B) a D (silnější než Nymo D) a ve velmi široké barevné paletě (barvy jsou sytější než u Nyma a spoustu odstínů Nymo ani nenabízí). I přesto, že je na první pohled více voskovaný než Nymo se ale snáze třepí (například pokud hodně páráte nebo nit jinak namáháte) - zejména pokud začínáte, raději si vezměte Nymo, abyste se ještě k vlastnímu zápolení s šitím nemuseli zabývat roztřepenou nití.
Podobné vlastnosti mají i nitě Silamide, K.O., SoNo nebo One-G
Pokud vás Nymo z nějakého důvodu neláká, zkuste monofilovou niť. Vypadá jako hodně tenký vlasec, je průhledná, podstatně levnější než Nymo a také lépe k dostání (měli by ji mít v každé lépe zásobené galanterii a i v menších korálkových obchodech), ale má několik nevýhod. Jednu z nich na kurzech předvádím následovně - odmotám si půl metru monofilky, chytnu do obou rukou a lehce škubnu. Celkem snadno se trhá a při šití se cuckuje a šmodrchá. Nejlepší zkušenosti mám s monofilkou prodávanou na velké plastové špulce.
Nemáte-li ani jedno, můžete přece jen sáhnout po vlasci. Můžete si buďto koupit vlasec o síle přibližně 0,10 - 0,15 mm a šít s jehlou a nebo zkuste vlasec o síle 0,25 - 0,30 a šijte bez jehly (Šití bez jehly je vhodné jen pro některé techniky a tak jako tak to bude strašná drbačka a doporučila bych to asi jenom někomu, koho vážně nemám ráda. Jedna z mála technik, která jde celkem úspěšně šít bez jehly, je síťový steh.).
Fajnšmekři si mohou ale místo vlasce v rybářských potřebách koupit splétanou šňůru Fireline. Šije se s tím podobně jako s monofilovou nití, ale ten test se škubáním si odpusťte, nepovede se to. Stejně tak je "fajrjlajna" odolná i proti ostrým hranám. Můžete však také vyzkoušet například všelijaké druhy obuvnických nití (když nebylo k sehnání Nymo, občas jsem s nimi šila, jejich jediná nevýhoda je, že je do korálkové jehly prostě těžko dostanete, jsou silnější a na průřezu jsou kulaté ) a nebo padákové hedvábí (nezkoušela jsem, ale slyšela jsem na něj celkem dobré reference, svými vlastnostmi se podobá Nymu).

Srovnání nejpoužívanějších šicích materiálů

ParametrVlasecMonofilová niťNymo a podobnéS-lonFireline
Cena (přibližně)různá, přibližně od 30 korun/100 metrů a více10 Kč/100m30 Kč/ 60m30 Kč/ 60m350 Kč / 100m a více
Kde koupitSpecializované korálkové obchody a rybářské potřebyKaždá lépe zásobená galanterieSpecializované korálkové obchodyNěkteré pecializované korálkové obchodySpecializované korálkové obchody a rybářské potřeby
BarvyObvykle průhlednáObvykle průhledná nebo černáRůzné barvyRůzné barvy, sytější než NymoObvykle průhledná, kouřová, zelená, dnes už i další barvy
PrůřezKulatáKulatáPlocháPlocháKulatá
PevnostDle sílyNáchylná na přetrženíNáchylná na "prodření" o ostrou hranu nebo prošití, jinak vyrdží všechnoJako Nymo, více se třepíVydrží skoro všechno
Míra "cuckováníHodněHodněSkoro vůbecSkoro vůbecSkoro vůbec
"Tvrdost"Podle sílyStředněMěkká, jako normální nitě na textilTrochu tvrdší než NymoStředně až hodně, podle síly
Průměry a jejich vhodnostMnoho průměrů, dle zamýšleného použitíVíce průměrů, tenší jsou více náchylné k trháníOd 0,05 do 0,4 mm, nejtenší průměry se trhajíVíce průměrů, obecně se zdá silnější než NymoMnoho průměrů, postačí i ty nejtenší
UzlováníObtížné, kvůli tvrdostiRelativně snadnéObtížné, niť kloužeObtížné, niť kloužeRelativně snadné
VyužitíSilnější průměry vhodné jako návlekový materiál nebo pro "šití" bez jehly - například korálkové kuličky, tenší průměry lze využít na šitíDíky nízké ceně a dobré dostupnosti vhodná pro začátečníky, případné "ztráty" nemrzí tak jako u drahých nití, případně tam kde vyžadujete průhlednost nitě a nebo když vám Nymo prostě nevyhovujeVhodná na většinu šitých technikVhodná na většinu šitých technikVhodná na většinu šitých technik, zejména pokud vyžadujete pevnost za každou cenu a používáte korálky s ostrými hranami u dírek.

Jak zvolit barvu nitě?

Dokud jediné, co bylo v ČR k sehnání byl průhledný vlasec nebo monofilka, nebyl toto problém. Jakmile se ale pulty obchodů zaplnily krásně barevnými špulkami, může vás napadnout - a jakou barvu nitě si koupit do začátku a jakou barvu pak zvolit na konkrétní šperk?
Pokud začínáte, je blbost pořizovat si nějaké jó výrazné až "exotické" barvy. Na začátek si pořiďte neutrální barvy, jako je černá, šedá, písková či béžová (s bílou opatrně, je to sice také neutrální barva, ale ve většině korálků působí moc jasně a rušivě. ) a svou zásobu nití můžete dále rozšiřovat dle vašich barevných preferencí.
A když už sedíte nad krabičkou s nitěmi a přemýšlíte jakou z nich vybrat na konkrétní kus, podívejte se na korálky, ze kterých budete šít.
Převažuje nějaká barva nad ostatními co do množství? Pokud ano, vyberte niť podobné barvy.
Jsou některé korálky průhledné? Pokud ano, je žádoucí, aby niť byla v dírkách co nejméně vidět. Chcete-li šít náhrdelník z průhledných a červených korálků, vyberte si červenou či bílou nit a počítejte tím, že v čirých korálcích bude barva nitě jasně vidět.
Jakým stehem budete šít? Každý steh odhaluje jiné množství nitě a na jiných místech. Například u bricku nebo peyotu bude na "hranách" vidět celkem dost nitě. Myslete na to, jak barevné korálky se na těchto "exponovaných místech" budou nacházet.
Když volíte barvu nitě, zkuste mezi výše zmíněnými pravidly najít nějaký rozumný kompromis - barva nitě nemusí přesně odpovídat barvě průhledných korálků či celkovému barevnému ladění výrobku, ale především by neměla působit příliš rušivě.
Ale i u výběru barvy nitě platí vyjímka z pravidla. Pokud se učíte novou techniku, může vám usnadnit práci když si vyberete nit v kontrastní barvě oproti korálkům.

Práce s nití

A kolik si té nitě mám vlastně ustříhnout?

Obligátní otázka na kurzech. A obligátní odpověď zní: Tak aby se vám s tím dobře šilo.
S příliš dlouhou nití se špatně šije, nepohodlně se s ní manipuluje, cuckuje se. Příliš krátkou nit zase musíte neustále navazovat a navazování je věc, která je sice nutná, ale měla by být omezena na nejnižší nutnou míru.
Optimální délka je dle mého názoru někde kolem jednoho metru, ale může se lišit podle toho co šijete. Na jednoduchý peyotový lístek, korálkový korálek či malou obšitou kuličku si vystačíte s polovinou metru, když naopak šijete něco většího, nebojte se "fiknout si" metr a půl, abyste tímto oddálili nutné navázání.
Často se také setkávám z dotazy typu "Jak odhadnout délku nitě na náhrdelník, abych nemusela navazovat?" A obvykle musím tazatele zklamat. Potřebnou délku můžete zkusit přibližně spočítat či si měřit spotřebu při práci, ale zjistíte tak, že na náramek může padnout i více než pět metrů, na náhrdelník více než deset. Manipulace s takovou dlouhou nití by byla mnohem problematičtější než občasné navázání.

Jednoduše nebo dvojitě?

Mám-li mluvit za sebe, dvojitá niť mi na šití korálků opravdu nesedí, hůře se navazuje a omezuje počet možných provlečení jedním korálkem. Nit bych si v 99 % případů připravila pouze jednoduchou, není-li v návodu explicitně uvedeno, že má být dvojitá. Možná ještě u technik jako je holandská/ruská spirála by se o dvojité niti dalo uvažovat (obě spirály obsahují mnoho volných smyček, které by si možná zasloužily trochu zpevnění), ale není to podmínkou.

Co s koncem nitě

Mnoho lidí má tendenci na konec nitě dělat uzlík a nebo dokonce první korálek přivázat ke konci nitě. Těžko říci, asi se jedná o nějaké přežitky z "hadrového" šití. Každé takovéto opatření nám znesnadní práci. Uzlík by musel být moc velký, aby zastavil návlek korálků, a následně by nám znemnožnil další provlékání koncovým korálkem. Pokud uvážete první korálek k niti,tak to bude prostě vypadat strašně, ale strašně blbě, uvidíte niť jdoucí z vnější strany korálku a navíc takový korálek nikdy nedostanete do té polohy, v jaké by se měl pro další šití nacházet. Toto tedy nedělat.
A co dělat? Budete se divit, ale u většiny technik vlastně vůbec nepotřebujete konec niti zajišťovat. Mnoho technik se začíná tak, že navlečete požadovaný počet korálků, posunete je na konec nitě a svážete je či provlečete do "kroužku" - tedy žádně zajištění není nutné. Pokud je zajištění nutné, zkuste na konec nitě nalepit kus lepící pásky, připnout kolíček na prádlo nebo BeadStopper (pevné pružinka vyráběná speciálně pro tyto účely) a nebo tam přivažte korálek, ale nikoliv první korálek z toho, co budete šít, ale jiný, tzv. "zajišťovací" korálek. Jak budete mít ušito, tento "zajišťovací" korálek odvážete a konec nitě zapošijete.
S tímto trochu souvisí otázka jak dlouhý konec nitě nechávat. Většinou je to něco mezi 5 a 20 centimetry, pokud hodláte s tímto koncem nitě ještě pracovat (třeba zapošít, použít na přidání zapínání atd. ) nechte jej raději delší, pokud s ním již manipulovat nehodláte, bude vám stačit kratší. Je dobré takovýto konec ponechat na výrobku tak dlouho, dokud si nebudete skutečně jistí, že už jej nebudete potřebovat (na zapošití, navázání, opravu chyby ... ) To samé platí i u konců, které vzniknou při navazování, ale o tom v další kapitole ;)

Navazování

Navazování nití je sviňárna největší. Bohužel, šít s nití tak dlouhou, aby vystačila na celý výrobek, by byla ještě větší sviňárna, tak raději navazujeme ;)
Na "správném" šitém šperku by nemělo být poznat, kde se nit nastavovala - a nebo by tato místa měla být co nejméně nápadná. Zároveň by toto navazování mělo probíhat tak, aby nijak nekomplikovalo další šití a neodrazilo se na pevnosti hotového výrobku.
nahled_technikyPrvní způsob, který většinu lidí napadne, je udělat suk na obou nitích zároveň. Toto se může zdát být cestou nejmenšího odporu, ale naopak, většinou to bývá cesta odporu největšího, neboť na klouzavých nitích, jako je Nymo, se takovýto uzel bude tak dlouho posouvat, až nakonec povolí. A druhá věc je ta že takovýto uzel bývá celkem velký a dříve nebo později narazíte na korálek s příliš malou dírkou, aby jí tento uzel prošel. A nebo si prošijete niť a násilným protahováním uzlu poškodíte její integritu natolik, že dříve nebo později tato nit povolí taky (a pokud nepovolí niť, povolí korálek s malou dírkou nebo jehla) ... Pokud ale uděláte suk na obou nitích a zatáhnete za oba volné konce, uzlík se posune hned vedle vašeho již hotového šití. Ještě můžete jednou svázat volné a pevné konce a pokračovat dál. Uzlík nebudete muset dále protahovat. Pokuste se jej ale vhodně schovat či zamaskovat.
Další metoda, kterou ve své knize popisuje například Jitka Súsová, spočívá v tom že se nit nenavazuje. Když nit dojde, zapošije se, ukončí a někam dovnitř výrobku se pevně přiváže nit nová, která se protáhne do výchozího místa a pokračuje se v šití dále. Výhoda této metody je zejména to, že vám nikde nezavazí žádný uzel, co by mohl dělat neplechu. Nevýhoda - přijde mi to poněkud zdlouhavé, zejména proto, že po této metodě zbydou dva cancoury nitě, kterých je nutno se nějak elegantní zbavit. Pokud namísto toho nit navážete, můžete pokračovat v šití i s cancoury, většinou se hezky schovají dovnitř korálek.
Poslední variantu jsem se naučila na jednom malém korálkářském sletu od kamarádky Štěpánky a to dračí smyčku. Výsledkem takovéhoto navazování je velmi malý a obvykle i dost pevný uzlík, který ani při protahování malým rokajlem nedělá moc neplechy a oproti zapošívání a navazování nové niti je po chvíli tréninku i rychlejší.
Při volbě způsobu navazování je nutno zohlednit co šijete, z jakých korálků (pokud šijete velkým rokajlem s velkýma dírkama, nějaký větší uzel na niti vás nerozhodí, naopak pokud se budete snažit prorvat velký uzel malým rokajlem, koledujete si o tiché škubnutí, ťukání rozsypaného rokajlu po podlaze a smršť řádně sprostých slov.), kde hodláte niť ukončit (pokud vám třeba dochází nit někde v místech komplikované a husté výzdoby, bude možná lepší zapošít než laborovat s uzlem, pokud šijete nějakou "nosnou" část výrobku jako třeba poutko, je klíčovým parametrem pevnost spoje) a jaké vlastnosti má vaše nit.)
Pokud již končíte vaši práci, důkladně několikrát zapošijte, třeba i na několika místech od sebe a niť ustřihněte. Já obvykle nechávám asi dva až tři milimetry trčet a zapalovačem zatavím konce nitě, aby netrčely a netřepily se (budete-li to zkoušet, buďte opatrní), ale není to podmínkou. Uzlíky můžete také zpevnit bezbarvým lakem na nehty.

Utahování

Řádné utahování nití je jedna z klíčových podmínek pro úspěšné šití, zároveň asi ta nejobtížnější,a to hlavně proto, že na ni neexistuje návod. Chce to čas a praxi, než na to přijdete, ale stejně tu zkusím upustit pár postřehů.
Nejlepší je utahovat hned, postupně, při přidání každého korálku nebo "rundy" korálků, raději nezkoušejte utahovat až po ušití celé řady není vhodné, protože se vám nikdy nepodaří utáhnout tak, jako když utahujete postupně a navíc je to veliký nápor na nit. Pracovní konec nitě je vhodné držet neustále napnutý - já to dělám tak že držím šitý kus v levé ruce a nit napínám jedním z prstů levé ruky. Když přišívám korálek, nit pustím, utáhnu a znovu napnu na prstě. (když budete chtít, ukážu vám to na kurzu ;) a když to budete zkoušet doma, ještě si dejte pozor na to, abyste se tou nití nepořezali - můj malíček by mohl vyprávět ... )
Když si musíte kus vašeho šití přidržet, snažte se držet jenom korálky - pevně, ale opatrně, abyste si někde nedrželi i niť. Pokud je šití tak měkké, že nemůžete ono "utažení" držet v ruce, utáhněte a hned zapošijte - zajistíte si předchozí šití a dál pokračujete "s čistým štítem. Pokud se u utahování bojíte zejména toho, co na to řekne vaše niť, nemějte strach. Utahujte pevně, ale opatrně, dobrá niť to vydrží a pokud to nevydrží, tak to není dobrá niť. Také ale berte v potaz vlastnosti jednotlivých stehů. Třeba peyote steh lze utáhnout do téměř dokonalé tvrdosti, zatímco třeba herringbone nebo síťový steh jsou spíše měkší a pružné. (ale pozor - to znamená že právě u nich musíte utahovat nejpečlivěji. Pokud trochu povolíte u peyote stehu, bude jenom trochu měkší, ale málo utažený herringbone steh bude naopak velice nehezky "rozplizlý"). A proč vlastně utahovat? Správné utahování vám dá lepší představu o struktuře stehu a hodně zvýší pevnost a trvanlivost vašeho výrobku. Schválně, přetrhla se už někdy na vašem výrobku nit? Pokud ano, bylo to buď poblíž místa navazování nové nitě a nebo v místě, kde byl výrobek méně utažen. V takovém místě má šití "vůli", může se pohybovat a každý pohyb niti o hranu korálku může znamenat přetržení.

Když se nit třepí

Pokud používáte nitě typu Nymo, určitě časem zjistíte, že se i takováto niť občas sukuje a třepí. Zejména se s tím setkáte na namáhaných místech, kde se niť dotýká ostré hrany nebo kde se niť zacuckovala, rozcuckovala, vedle uzlíku, v oušku jehly ... Pokud s takovou nití pokračujete i dále, možná se vám nit právě v tomto roztřepeném místě přetrhla.
Pokud zjistíte, že se vám nit v místě šití třepí, je nejlepší s nití okamžitě přestat šít, odpárat kus šití dokud není vypáraní nit "v pořádku" a hned vaší preferovanou metodou navázat novou nit. Třepí-li se nit jen na konci, tak tento roztřepený konec před navázáním nové nitě ustříhněte.
Pokud se vám nit třepí po celé délce či na více místech najednou, aniž by k tomu byl zjevný důvod, máte zřejmě špulku s vadnou nití.
Nit můžete předem ošetřit použitím takzvaných "kondicionérů na nitě" (překlad z obvyklého anglického názvu, ), obvykle to jsou produkty na bázi vosku (nebo vosku podobné substance), které ulpí na niti, vyrobí na ní hladký povrch, zabrání třepení a cuckování.
Já jsem pro tyto účely občas použila nejbližší svíčku, ale nedávno jsem si objednala Thread Heaven a jsem velice spokojená. V zahraničí jsou tyto pomůcky běžně k sehnání a zmínka o něm se vyskytuje ve spoustě šicích návodů. U nás jsem ho našla tu u vyšívaček, takže pokud jej chcete vyzkoušet a nechce se vám objednávat ze zahraničí, máte možnost ;)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Zennethsib Zennethsib | E-mail | Web | 27. listopadu 2018 v 13:13 | Reagovat

viagra cialis combined
<a href=http://viagra-genericx.us>generic viagra
</a>  cialis 10mg total posts
<a href="http://viagra-genericx.us">generic viagra online
</a> - cialis doses faq
order cialis generic online

2 BranzonTar BranzonTar | E-mail | Web | 30. listopadu 2018 v 18:06 | Reagovat

cheap term paper writing service
http://writemyessayhelpcenter.com - write my essay  writers help online
<a href="http://writemyessayhelpcenter.com">write my essay</a> - cheap custom essay
auto paraphrasing

3 Jimzyves Jimzyves | E-mail | Web | 4. prosince 2018 v 11:43 | Reagovat

help with an essay
<a href=http://essaypromaker.com>custom writing</a>  buy a paper for college
<a href="http://essaypromaker.com">custom writing</a> - online thesis
research paper writing service india

4 Zobertalide Zobertalide | E-mail | 15. prosince 2018 v 22:10 | Reagovat

cbd dosage for inflammation
<a href=http://cbdoilforsales.com>cbd oil
</a>  cannabidiol
<a href="http://cbdoilforsales.com">cbd oil for sale
</a> - cannabidiol
how long does it take for cbd oil to work for anxiety

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama